post-image

Güvenlik Kamerası kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler

IP kameralar ve AHD kameralar, peki hangisini seçmeli?

IP kamera sistemleri esnek ve ölçeklenebilirdırler. AHD video gözetim sisteminin en büyük handikapı, kapalı devre olması ve ölçeklendirilememesidir. Bu nedenle, büyük sistem kurulumlarında AHD kameraları değil, IP kameraları seçmek önemlidir. IP kameralar ağa bağlanabilir, böylece ihtiyacınız olan herhangi bir kurulumu kolayca büyütebilir ve ölçekleyebilirsiniz. Zaman geçtikçe daha fazla kamera eklemeniz gerektiğinde, kameraları var olan kablolu veya kablosuz ağa bağlayabilirsiniz ve herhangi bir değişiklik veya güncellemeye gerek yoktur.

IP kamera nedir?

IP kamera, aynı zamanda ağ kamerası olarak da bilinir; IP kamera hem kamera hem de bilgisayar bileşenlerinden oluşur ve çoğunlukla gömülü Linux sistemi ile çalışır. Geleneksel analog kamera gibi bir lens, görüntü algılayıcı, çekirdek işlemci ve bellek blunur. Çekirdek işlemci yalnızca görüntü işleme ve sıkıştırma işlemlerinden sorumlu değil, aynı zamanda ağ işlevleri de gerçekleştirir.

Görüntüyü yakalar, daha sonra MJPEG, H.264 ve en yeni H.265 video sıkıştırma teknolojisini kullanarak görüntüyü sıkıştırır, ağa bağlı video akışı, https, RTSP, FTP gibi farklı ağ protokolleri vasıtasıyla LAN veya WAN’a yayınlanabilir.

IP kameralar, ses, video ve kontrol sinyallerini eşzamanlı olarak iletmek için WiFi veya Ethernet ağı kullanabilir, IP kamera PoE’yi destekliyorsa, güç kaynağı Ethernet kablosu vasıtasıyla iletilebilir. Öte yandan, analog kameralarla koaksiyel kablo yalnızca video verilerini iletebilir. Ses, Güç ve Kontrol sinyalleri farklı kablolar üzerinden taşınmalıdır. IP kameralar WiFi’yi destekliyorsa, Ethernet kablosu kullanmadan kablosuz kamera sistemi kurulabilir.

AHD Kamera Nedir ?

AHD kamera, analog CCTV altyapısını kullanarak 720p ve 1080p çözünürlükte görüntü elde edilebilen gelişmiş bir teknolojidir. 2014 yılı sonlarında duyurulan AHD teknolojisi, koaksiyel kablo üzerinden aktarılan analog video sinyalinin, AHD-DVR dijital kayıt cihazı tarafında işlenmesi esasına göre çalışmaktadır. AHD kamera teknolojisi geleneksel analog güvenlik sistemleri ile aynı altyapıyı kullanmakta olup HD kalitesinde yüksek çözünürlükte görüntü vermesi ve ekonomik bir sistem olmasından ötürü müşterilerin tercih sebepleri arasındadır.

Hangisini Seçmeli ?

Eğer küçük bir işyerine veya konuta kamera kurulum yapılacaksa daha düşük bütçeli olan AHD kamera sistemi tercih edilebililr. Daha büyük işyerleri ve sitelere IP kamera tercih edilebilir. IP kameralar daha sonra daha kolay bir şekilde artırılabilir. Görüntü kalitesi AHD kameralara kıyasla daha iyidir. İhtiyaca göre kamera seçmeli.